istanbulotelramadaİstanbul Sultanahmet Camisi

Sultanahmet Camii

Sultan I. Ahmed tarafından 1616 yılında mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya Ayasofya Müzesi’nin karşısında yaptırılmıştır. Sultanahmet Camii, İstanbul’un en çok turist getiren mekânları arasında en ön sıralarda yer almaktadır.
Osmanlı sultanları ve ailesi tarafından yaptırılan ve “Sultan camileri” anlamına gelen selatin camilerinin altıncısı olan Sultanahmet Camii, İznik çinileriyle bezeli olduğu için Avrupalılar tarafından “Mavi Cami (Blue Mosque)” olarak adlandırılıyor.

ALTI MİNARENİN SIRRI

Sultanahmet Camii, İstanbul’un tarihî yarımadasında bulunmaktadır. Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en büyük ve en önemli eseri olarak bilinmektedir. İznik çinileriyle bezenmesi, yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate şayan en önemli yanı olarak öne çıkıyor. Sultan Ahmet Camii, aynı zamanda Türkiye’nin altı minareli tek selatin camisi olma özelliğini de taşıyor. Caminin altı minaresi olmasına ilişkin aktarılan bir efsane şöyle: “Dönemin padişahı I. Ahmed, minareleri altından yaptırmak istemiştir ancak kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşınca, caminin mimarı Sedefkâr Mehmet bu emri güya yanlış işiterek, “altın” sözcüğünden “altı” yaparak, camiyi 6 minareli inşa ettirmiştir.

SULTANIN VURDUĞU İLK KAZMA DURUYOR

Toplam 260 pencereyle aydınlatılan caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarında. 43 metre yüksekliğindeki merkezî kubbesinin çapı ise 23,5 metre. Avlunun batı girişinde, demirden ağır bir kordon bulunmaktadır. Bu kordon, avluya atıyla giren padişahın kafasını çarpmamak için eğmesini gerektiriyordu. Bu durum da padişahın bile camiye girerken kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini göstermek amaçlı sembolik bir eylem olarak kabul ediliyordu. Çocuk yaşta padişah olan ve genç yaşta da ölen Sultan I. Ahmed’in caminin yapımında ilk vurduğu kazma, bugün Topkapı Sarayı’nda hala saklanıyor.

rAMADA ENCORE BY WYNDHAM SULTANAHMET CAMİİ’NE SADECE 30 KM

İstanbul’un merkezî lokasyonlarından Avcılar’da bulunan otelimizin Sultanahmet Camii’ne uzaklığı ise sadece 30 km. Ayrıca, özel aracınız ya da toplu taşıma kullanarak Sultanahmet Camii’ne ulaşmanız ortalama 20-25 dakikanızı alacaktır. Ramada Encore by Wyndham İstanbul Avcılar otel konaklamanızı kesinlikle Sultanahmet Camii ziyaretiyle taçlandırmanızı öneriyoruz. Misafirlerimize hizmet vermek için sabırsızlanıyoruz.